Основи.

Ініціативна група «Першого грудня» започатковує серію вільних інтелектуальних дискусій навколо фундаментальних засад розвитку українського суспільства. Це мій перший текст. Він на тему: Вищі духовні вартості та їх роль у зціленні суспільства.

Основи.

Найперше, вважаю за доречне задекларувати те, що вважаю найважливішим і що покладаю в основу всього іншого, на відповідність чому звіряю все інше. Це гуманізм, тобто найвищою цінністю вважаю людину.

Відношення до інших – любов. Я люблю весь світ у всіх його проявах. Я готовий любити Всесвіт, в тому числі й інші, створені Богом цивілізації.

Обмеження. Я не люблю те, що вороже діє по відношенню до людей – воно має бути обмежене в своїй шкідливості, а при крайній необхідності і знищене.

Відношення з іншими людьми.

Я прагну, заради спільного блага, об’єднатися з усіма іншими людьми у всьому тому, в чому об’єднання сприятиме кожному долученому.

Сенс існування людини.

Людина обмежена, в тому числі досягнутим на даний момент рівнем розвитку. Це обмеження не дозволяє цілісно і повно зрозуміти сенс існування людини. Тому сформулюю так: «Людина пізнає сенс свого існування по мірі свого розвитку». Це формулювання можна трансформувати в наступне: «На сьогодні сенсом існування людини є розвиток, в результаті котрого їй відкриваються нові сенси».

Щодо духовності, духу.

Бродив один дух Європою, доки його Кайзер не посадив до опломбованого вагону та не відправив братам нашим старшим. Ну, там і забродило! Потім те бродіння і на нашу територію потекло – до цього часу від братів наших старших і від нас смердить на всю Європу! Але Кайзеру підлість не минулася, в них теж добре бродило, щоправда, з дещо іншими «ароматами».

А задовго до цього ходив землею, потім названою Святою, носій іншого духу. І ті, хто долучився до того духу, потім збудували квітучі, високорозвинені суспільства.

Як відрізнити Святий дух від смердогонного?  За запахом? Смердогонний тільки потім стає таким, а спочатку він суцільна амбра – фабрики робітникам, землю селянам, твоя расова або класова зверхність, від тебе за бажанням а тобі за потребою!

Людині дано ідеальний інструмент для того, щоб відрізняти хибне від істинного, шкідливе від корисного, святе від ницого – розум.

Універсальна основа об’єднання людей.

Розум, раціональна складова людини – обмежені. Вони лише здатні опрацьовувати те, що є. Створити нове розум нездатен. Для відкриття нового, для створення нового, потрібен Бог. Його прояви можуть сприймати по різному – прозрінням, осяянням, благодаттю, натхненням, подібне. Для декого – це просто прояви розуму.

Власне, питання не в тому, звідки воно, оте нове, береться. Питання в тому, що потім з ним робити?

Вся проблема в тому, що береться нове не тільки від Бога, Лукавий також полюбляє підкинути непотріб, часто дуже отруйний.

І це вже проблема людей – відсортувати зерно від полови. А надійний спосіб тут є тільки один – раціональний.

Отже, якщо ми прагнемо до загального об’єднання навколо спільних цінностей та інтересів, ми маємо їх представляти і працювати з ними в раціональному вигляді з допомогою раціональних засобів.

Ірраціональність.

А якщо хтось скаже, що він отримав від свого Бога знання Істини шляхом прозріння, осяяння, а раціональними аргументами не володіє і вважає їх непотрібними, що ті, хто ставлять під сумнів мудрість Бога чинять святотатство, то що йому сказати?

Тільки одне – в мудрості Бога ніхто не сумнівається, а от він молився погано. Нехай йде молитися далі про те, щоб Бог надав йому прозріння «в комплекті», разом з його раціональним обґрунтуванням. Хоча, здається, вірніше буде порадити йому молитися не про надання, а про допомогу сприйняти та зрозуміти надане.

Науковий метод.

Він є ідеальним вивіреним віками способом пізнання Істини, виокремлення її з хаосу хибного. Викладене вище, власне, і є своєрідним описом наукового методу:

1. Пошук нового (творчість, прозріння, осяяння).

2. Критична раціональна перевірка.

3. При позитивних висновках практична перевірка.

4. Аналіз результатів і перехід до початку в частині, котра потребує вдосконалення.

Висновок.

Панове, моя пропозиція – працюймо за науковим методом. Він поєднує в собі і творчу сутність Бога, і здатність людини до раціональної розумової діяльності.

Хтось агностик чи войовничий атеїст? Бога ради, нехай не переймається, нехай вважає, що його розум осяює себе сам. А от в царині пунктів 2-4 нехай працює якісно і плідно.

Світ вже великою мірою об’єднаний з допомогою творчого Божого осяяння та найкращих проявів людського розуму – безліч різних наук та створене з їх допомогою тому яскраве свідчення. Залишилося те саме зробити в царині світоглядній та суспільно-політичній. Для нас це неймовірно важливо, життєво критично – через власну недолугість ми на очах втрачаємо даровану Богом нашій нації країну. Більше того, займаючись самознищенням ми втрачаємо себе. Але спасіння, розвиток і щасливе життя для нас не закрите, від нас же вимагається хоч трішечки скористатися дарованим нам розумом.

Advertisements

About Сергій Трегубенко

Демократ.
Опубліковано у Архів (до грудня 2013р.). Додати до закладок постійне посилання.

1 Response to Основи.

 1. Людмила коментує:

  Шановний пане Сергію,
  мені шкода, що раніше не зустрічала Ваші публікації.
  Але, водночас, дуже приємно, знати, що коло однодумців стає все більшим.
  Однодумці, на мій погляд, не обов’язково мають працювати в одній площині. Головне те, що в однодумців схожий вектор мислення і рівень цього мислення.
  17 квітня 2013 р. відбудеться Круглий стіл по обговоренню практичного втілення Української хартії вільної людини, зокрема йтиметься про Систему цінностей, можливо, навіть універсальних на даний момент часу. Об’ява розміщена на сайті.
  Запрошую Вас і всіх небайдужих до долі України та й людства взагалі на мій сайт http://www.ineolog.nеthouse.ru.
  Всього найкращого.
  Людмила Петюшенко. E-mail: lyudmilapet_@mail.ru, 066-155-18-59.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s